Navigacija

Glavni meni

Pročitajte šesti broj Glasnika Općine Jelenje

Tipografija

Šesti broj Glasnika već stiže u Vaše poštanske sandučiće. U nastavku donosimo online izdanje prilagođeno svim platformama. Glasnik obuhvaća vremensko razdoblje od siječnja do travnja ove godine.

Dragi sumještani,

Pred Vama je novi broj našeg općinskog Glasnika. Pripremljen u vrijeme koje je svima nama nepoznato, novo, zbunjujuće, teško i opasno. Nešto više od protekla dva mjeseca činimo sve što je u našoj moći da nitko od naših sumještana ne oboli od virusa Covid-19, popularno nazvanog koronavirus. Taj virus potresao je cijeli svijet, pa tako i našu malu zajednicu. Zahvalan sam svim stanovnicima Jelenja koji se pridržavaju uputa Civilnog stožera Općine Jelenje, kao i Županijskog te Nacionalnog stožera Civilne zaštite. Zahvaljujući Vašoj disciplini, savjesnom i odgovornom građanskom ponašanju s ponosom možemo utvrditi da na području naše Općine nismo imali nijednog stanovnika zaraženog koronavirusom, do zaključenja ovog broja. I neka tako ostane!

Sretni smo da je naš zdravstveni sustav reagirao na vrijeme i da se ova epidemija kod nas širi znatno sporije nego u mnogim drugim državama, a da i ne govorimo o onim najtežim posljedicama – smrtnim slučajevima. Mjere ograničavanje kretanja i napuštanja mjesta boravišta trenutno su bitno olakšane, no i dalje je važno ostati smiren i napuštati mjesto stanovanja samo kada je to doista potrebno, voditi računa da se kontaktira sukladno uputama epidemioloških službi, a gotovo je sigurno da će mnoge tradicionalne manifestacije koje podrazumijevaju veliki broj ljudi i gužvu biti otkazane.Život u doba korone promijenio je mnogo toga, na što se moramo postepeno navikavati, a mi ćemo u Općinskoj upravi učiniti sve što je u našoj moći da olakšamo život u vrijeme epidemije i nakon nje. Upravo želeći olakšati život gospodarstvenicima donio sam odluku o odgodi, te uputio Općinskom vijeću da prihvati odluku o otpisu naplate najamnine za poslovne prostore u našem vlasništvu i otpisu komunalne naknade za sve poslovne subjekte koji su bili zatvoreni odlukom Nacionalnog stožera.


Taj je prijedlog na elektronski održanoj sjednici Općinskog vijeća podržala većina općinskih vijećnika na čemu im iskreno zahvaljujem. Također, roditelji su oslobođeni plaćanja vrtića za period u kojem je vrtić zatvoren. U cijeloj ovoj strci oko epidemije uredili smo u Vatrogasno-spasilačkom centru „Grobnik“ i prostor za izolaciju onih mještana koji takve mjere ne bi mogli provesti u svojim domovima. Iako se uobičajilo kazati da je u ovo vrijeme epidemije život stao, ipak se dosta toga radi. Radovi na novoj školi koju gradimo u suradnji s Primorsko-goranskom županijom odvijaju se planiranim tempom. Kuća je pod krovom, kako bi rekli naši stari, ugrađena je i stolarija (aluminijska), a započinje i uređenje okoliša i prostora za igru djece.


Sjećam se kad sam sa svojim timom 2017. godine prolazio kraj zapuštene parcele na kraju Podhuma. Evo, tri godine nakon toga, uz pomoć EU fondova i ugovorenih 3,6 milijuna kuna upravo dovršavamo reciklažno dvorište. Dvije tisuće kvadrata bit će sredinom godine u službi ekologije. Naša Općina prepoznata je kao primjer dobre prakse u Hrvatskoj na području zaštite i zbrinjavanja divljih deponija. Očistili smo više od 10 tisuća kvadrata šljunčare Dubina i zaštitili prostor videonadzorom. Naravno, ne stajemo na tome i nastavljamo dalje u istom tempu, a sve što smo napravili u proteklih pet mjeseci možete pročitati u meni najdražoj rubrici Komunalni info, u našoj lokalnoj tiskovini u kojoj pišemo o svemu, od novog dječjeg igrališta u Zoretićima do reciklažnog dvorišta na kraju Podhuma, jer sva naša naselja nastojimo oplemeniti novom komunalnom infrastrukturom, bilo u vidu asfaltiranja, boljeg osvjetljenja ili kreiranja novog prostora za igru naših najmlađih sumještana.


Uvjeren sam da ćemo svaki dan popuštati s mjerama opreza oko epidemije koronavirusa. Ali, ostaje i ona narodna – opreza nikad dosta. Zato od srca zahvaljujem našem općinskom stožeru Civilne zaštite i svim volonterima koji su pomagali u tom teškom i odgovornom poslu. Opet su naši vatrogasci bili u prvim redovima, a uz njih liječnici i medicinske sestre, ljudi koji su i u tim najstrožim uvjetima izolacije i restrikcija radili (pekare, trgovine prehrambenim proizvodima, benzinska crpka, ljekarna, banka, pošta). Tu su i naši zaposlenici u Općinskoj upravi, a moglo bi se i dalje nabrajati.


No, svi mi stanovnici naše Općine Jelenje svojim smo odgovornim i discipliniranim ponašanjem zaslužili pohvalu. Hvala Vam svima na pomoći i razumijevanju s uvjerenjem da nam dolaze bolji i veseliji dani.


Robert Marčelja, načelnik Općine Jelenje


Ove internetske stranice koriste kolačiće kako bi osigurale bolje korisničko iskustvo i funkcionalnost stranica.